fallback

Големите държавни банки в Русия са загубили депозити в чужда валута през август

Тенденцията обаче не се отнася за по-малките им конкуренти и филиалите на чуждестранни банки в страната

23:11 | 05.10.18 г. 6

Снимка: Архив Ройтерс

Най-големите банки в Русия, държавната Сбербанк и VTB, са регистрирали отлив на депозити в чуждестранна валута през август на фона на обезценяването на рублата и притесненията от нови американски санкции, показва анализ на данни на Руската централна банка, цитиран от Ройтерс.

Някои от по-малките им конкуренти и филиалите на чуждестранни банки в Русия обаче са увеличили депозитите си в чуждестранна валута през същия период.

„Умереното изтичане на средства от големите държавни банки вероятно е било породено от притеснения от потенциални нови санкции“, отбелязва рейтинговата агенция Fitch във връзка с потоците през август. Притесненията от разширяване на американските санкции срещу Москва, които можеха да засегнат руски държавни банки и инвестициите в руски държавни ценни книжа, тегнеха над пазарите през август и тласнаха рублата до най-ниските й нива от 2016 г. насам.

Някои вложители са използвали спада на руската валута до нива от близо 69 рубли за долар през август като възможност да спечелят пари от движенията в курса й, като са изтеглили чуждестранна валута, за да закупят рубли на ниска цена.

Сумата на депозитите в чуждестранна валута, която клиентите на дребно са държали във водещата руска банка Сбербанк, е намаляла с 1,1 млрд. долара през август до 33 млрд. долара, а корпоративните депозити в банката в чужда валута са се свили с 2,2 млрд. долара до 55 млрд. долара.

Миналия месец заместник-директорът на Сбербанк Александър Морозов заяви пред Ройтерс, че опасенията от нови американски санкции са повишили волатилността на валутните пазари, а сезонното търсене на чуждестранна валута през летните ваканции е допринесло за отлива на депозитите в чуждестранна валута на домакинствата.

За компаниите сезонната необходимост да изплащат дивиденти в рубли също се е отразила през август, съобщиха от пресслужбата на Сбербанк.

Отливът е продължил и през септември, когато клиентите на дребно на Сбербанк са изтеглили депозити в чуждестранна валута на стойност около 130 млрд. рубли (1,95 млрд. долара), сочат данни от отчета на банката, публикуван в петък.

По-късно през деня Сбербанк съобщи, че според нейните изчисления и използвания от нея обменен курс на рублата изтичането на чуждестранна валута от депозити на дребно възлиза на 900 млн. долара през септември, но в същото време в банката са влезли 1,5 млрд. долара от юридически лица.

Ройтерс изчислява потоците към петте най-големи банки в Русия и филиалите на големите чуждестранни банки въз основа на финансовите им резултати, внесени в централната банка, и обменния курс на рублата. VTB, втората по големина банка в Русия, е регистрирала спад на корпоративните и индивидуалните депозити в чуждестранна валута с 3,15 млрд. долара през август.

„Наблюдаваме тенденция корпоративните клиенти да заменят депозитите в чуждестранна валута с вложения в рубли“, съобщават от пресслужбата на VTB.

„Не наблюдаваме свиване на депозитите на дребно в чуждестранна валута. През август VTB е увеличила портфолиото си от доларови депозити на дребно с над 6%“, допълват от банката.

Корпоративните депозити, деноминирани в чуждестранна валута, са се свили с 1,7 млрд. долара и в държавната Газпромбанк, третия по големина кредитор в Русия от гледна точка на активите.

В четвъртата по големина държавна банка Роселхозбанк обаче корпоративните депозити в чуждестранна валута са се увеличили до 5,93 млрд. долара към края на август спрямо 5,72 млрд. долара месец по-рано. Колебанията съответстват на средното месечно равнище, съобщава банката.

Алфа Банк, която е петият по големина кредитор в Русия от гледна точка на активите и най-голямата сред недържавните банки, е регистрирала увеличение на депозитите си в чуждестранна валута със 160 млн. долара до 6,38 млрд. долара към края на август.

В руския клон на Citibank депозитите в чуждестранна валута са нараснали с 15 млрд. рубли (224,65 млн. долара) през август. Това е резултат от трансакциите на „ограничен брой заможни клиенти“, казва ръководителят на отдел „Банкови продукти“ в Citi Дмитрий Емелин.

Депозитите в чуждестранна валута в руския клон на Raiffeisen Bank са нараснали през август до 1,88 млрд. долара спрямо 1,37 млрд. долара предишния месец, а депозитите в чуждестранна валута в Росбанк, филиал на Societe Generale, са се повишили до 1,95 млрд. долара спрямо 1,70 млрд. долара месец по-рано.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:04 | 10.09.22 г.
fallback